2012. október 27., szombat

Virtualbox linux natív képernyő felbontáshoz szükséges lehet

Kijött a Xubuntu 12.10 is az Ubuntu 12.10 megjelenésével egyidőben!

Mivel úgy látszik még mindig ismerkedek a linux-okkal, és most már nem annyira biztos, hogy a Debian mellett fogom letenni a voksom, ezért feltoltam egy Virtualbox-os virtuális gépre a Xubuntu legújabb változtatát.
De telepítés után és a Virtualbox Integrációs Szolgáltatások feltelepítése után nem ismerte fel a monitorom teljes felbontását, és teljes képernyős módban is max. 1024x768-as felbontás tudott maximum!

Megoldás:
Némi keresgélés után találtam ezt a blog bejegyzést (biztos sok egyéb helyen is van megoldás):

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1880909

Három csomagot kell telepíteni, ha még nem lennének a rendszerben:
  • virtualbox-guest-dkms - ez a virtualbox "quest-additions"-el már felmászott korábban
  • virtualbox-guest-utils - személy szerint ez nem volt telepítve nálam
  • virtualbox-guest-x11 - ezzel is rendelkeztem már, úgy mint az első csomaggal

Nekem  ez nálam megoldotta a problémát, valószínű mindenki másnál is meg fogja! Valamint ha jól sejtem, akkor az Ubuntu család összes tagjánál is ugyanezeket kell telepíteni, ha gond lenne (Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu, Edubuntu, stb...)

2012. október 24., szerda

Windows 7 nem hibernál

Az általában rám jellemző, részletesebb, de a témához jelentős mértékben nem kapcsolódó bevezető szöveg, amely sokak számára felesleges, értelmetlen, és/vagy unalmas is:

------------------------------------------

Egyre komolyabbá kezd válni a gondolat, hogy leváltom a Windows 7-et. Ezt a dolgot már morzsolgatom magamban. Linux disztró válogatás, tesztelgetés. Asztali környezet válogatás tesztelgetés. Mind ezt csak Virtualbox-ban. Persze közben volt egy éles telepítés Linux Mint személyében, amely mellé az automatikusan csomagolt MATE asztali környezetet gondoltam ki. Próbálgattam élesben is, de gyorsan feledésbe merült nagyobb rááldozható szabadidő, és egyéb tényezők miatt!
De most okt. 23. előtti kedden elérkezettnek láttam az időt, hogy ismét egy hosszabb válogatási időszak végén (mert ugye a tehetség kutató műsorok korát éljük :)) pontot tegyek egy disztro mellé, ami az elmúlt 2-3 hétben alakult végeredménnyé. Ez a Debian lett!
Első éles telepítésre során kiakadt a GRUB a telepítési folyamatban. Ez sikeresen kinyírta a Windows boot-olást is, amit egy partíció boot flag újbóli kiosztása megoldott a live cd-ről elindított partícionáló segítségével.
Második próbálkozásra szépen felkúszott a Debián (becézve: "debi", vesd össze: 'Olyan debi vagyok, hogy mindjárt OMG leszek' :))
Számomra (,web fejlesztéshez) szükséges néhány alap Windows program alternatívájának, vagy éppen linux-os változatának telepítése (pl. MySQL Workbench, Eclipse, xCHM, stb..). Egy kis driver kutakodás hang és wifi után. Az előbbi hiányosságot betudom a Debian-ra jellemző régebbi, de biztosan stabil csomagok meglétének. (Nem vagyok linux-os, de a kernel is még 2.x). Némi ügyeskedéssel úgy gondolom, mindent le lehet cserélni (Pl. Iceweasel --> Firefox). Hang és wifi az internetes leírások alapján elég könnyen sikerült belőni. Örülök. Estére egy újabb problémába ütköztem: hibernálás után elszállt a hang. Ezt még meg kell "gugliznom". Talán majd ha eredményre jutok, még ide is feldobok néhány hasznos fórum hivatkozást.

To be continued ... in a other galaxy far, far away!

Most itt pontot (illetve kötöjelet) teszek ezen rész végére!
------------------------------------------

A lényeg:

A következő jelenség ütötte meg a szememet:
Windows 7-ben a Start menüben a hibernálás művelet helyett kikapcsolta a monitoromat (megj.: laptopom van!), valamint egyszerűn csak zárolta a felhasználói fiókomat a redmondi operációs rendszer 6.1-es verziójú változata. (Még csak az kellene, hogy egy mondatban kétszer szerepeljen a Windows 7 kifejezés :))
Irány a Google, de két nagy irányba mentek el a válaszolók: vagy driver frissítés kell, vagy (esetleg és) az energiagazdálkodásnál ki kell kapcsolni a jelszó kérését a rendszer visszatérésekor.

De, amit mostanában ritkábban szoktam, magyarul is megpróbáltam rákeresni a bajomra, és ím ez lett az eredménye:
http://pcforum.hu/tudastar/63933/Windows+7+nem+hibernal.html

A tudástárban folyó csevegés végén megszületett az én megoldásomra is a gyógyír: Valószínűleg a pár nappal ezelőtt telepített Linux (Debian) "gyökér" partíciója (sorry linux közösség!) átvette a boot flag-et a Win7-es partíciótól.
Nincs más dolga az embernek, mint átbillenteni egy Windows (pl. EASEUS Partition Master Home Edition), vagy egy Linux-os (pl. GParted) partíció kezelőben a Windows-t tartalmazó partíció boot flag-jét, azaz boot-olhatónak (indíthatónak, aktívnak) kell megjelölni!


------------------------------------------

A lényeg lényege:

Windows mellé telepített Linux esetén a telepítés után érdemes a megnézni a partíciós táblát annak érdekében, hogy a személyes véleményem szerint hasznos hibernálás megfelelően funkcionáljon!

------------------------------------------

Ui.: Itt nem igen érvényes a "Lényeg lényegében lényegtelen!" mondat! :)